מדריך לסקפטי/ת המתחיל/ה (הומאופתיה, מחקר, תקשורת)
יוני 23, 2008
פרופ’ ריצ’רד דוקינס ואויבי ההגיון
יולי 6, 2008
הראה הכל

45 עובדות על הומאופתיה (תרגום לעברית)

המאמר שלהלן מביא עובדות מעניינות ביחס להומאופתיה וסוקר את הקשיים הכרוכים במקצוע הריפויי הזה. תרגמתי אותו מאנגלית, ואתם בהחלט עשויים לזהות זיקה בריטית חזקה. העובדות נותרות בעינן ויש לקוות שבישראל לא תיווצר התנגדות מוסדית דומה.

 

כיצד פועלת ההומאופתיה?

 1. היפוקרטס, אבי הרפואה, טען כי ישנם שני חוקים של ריפוי: הריפוי בנוגד והריפוי בדומה. הטיפול ההומאופתי מתבסס על חוק הריפוי בדומה, בעוד שהרפואה הקונוונציונלית משתמשת בחוק הנוגד – כגון אנטיביוטיקה, תכשירים נוגדי דלקת, תרופות נוגדות פרכוסים או נוגדות דכאון, וכן הלאה.
 2. הגישה ההומאופתית מתבססת על עקרונות קבועים של חוקי טבע בלתי-משתנים, בעוד שהתיאוריות הרפואיות הקונוונציונליות משתנות לעתים מזומנות.
 3. הרפואה ההומאופתית היא שיטת ריפוי מבוססת-עובדות ואמפירית.
 4. להומאופתיה פן מדעי ופן אמנותי. (הערת המתרגמת: הפן המדעי הוזכר לעיל ויפורט גם בהמשך המאמר. הפן האמנותי עשוי, למשל, להתבטא ביישום קליני כזה או אחר).
 5. המחקר בו נבדקות היכולות הטיפוליות של חומרים חדשים בהומאופתיה (הערת המתרגמת: בעגה המקצועית קרוי “פרובינג”, מ”ניסוי” בגרמנית) הוא שיטת בדיקה מדעית יותר מאשר הניסויים המדעיים על תרופות.
 6. הטיפול ההומאופתי הוא קטליזטור, המעורר ומפעיל את כוחות הריפוי של הגוף. 
 7. הומאופתיה מטפלת באדם השלם. הרמדי ההומאופתית (הערת המתרגמת: “רמדי” הנו מונח הלקוח מאנגלית ונבדל מ”תרופה”, מפני שאינו תרופה במובנה הפרמקולוגי-חומרי, אלא בכלי המסייע לאורגניזם להתרפא, כפי שמוסבר בסעיפים אלה ממש) מעבירה מסר – כדפוס או תדר של אנרגיה – כדי לחדש ולהניע את מנגנוני הריפוי של הגוף.
 8. הומאופתיה מסייעת לגוף לרפא את עצמו ולהתגבר על מחלה באמצעות עלייה לרמת בריאות גבוהה יותר. הרפואה המקובלת, לעומתה, מדכאה את המחלה ומורידה את רמת הבריאות הכללית.
 9. המטפל/ת ההומאופתי/ת מבקש/ת לאתר את ולטפל בסיבת המחלה כדי לרפא את תוצאותיה.  

 הטיפולים ההומאופתיים

 1. הרמדי ההומאופתית היא זולה.
 2. תרופות קונוונציונליות הן (לרוב) יקרות.
 3. ישנם למעלה מארבעת אלפים רמדי’ס הומאופתיות.
 4. לרמדי’ס הללו אין תופעות לוואי רעילות.
 5. כל רמדי הומאופתית אמיתית מופקת מחומר אחד בלבד (צמח, מינרל וכיוב’). קיים ידע מדויק ביחס למקורה. זאת בניגוד לתרופות הקונוונציונליות שהרכבן לא תמיד נמסר לנו, המטופלים.
 6. כל רמדי המצויה בטווח הדילולים שבין12x   ל-24x עדיין מכילה את המולקולות של חומר המוצא (הערת המתרגמת: המספרים המצויינים מתייחסים למספר סבבי הדילול שמתבצעים ביחס של 1:9 טיפות. יתכן גם בסיס סנטיסימלי, כלומר אחת ל-99 טיפות, אשר מקודד באמצעות האות C. יצויין כי מלבד הדילולים, בתהליך ההפקה של הרמדי מבוצעים גם ניעורים חזקים של התמיסות. רוב הטיפולים השגורים בהומאופתיה הקלאסית מצויים בטווח של דילולים שמעבר למצויין כאן). 
 7. כל מטופל/ת הנו/ה ייחודי/ת, ולפיכך הרמדי מותאמת בצורה אישית.
 8. הומאופתיה מתייחסת לגורמים גנטיים שונים.
 9. קיימת ספרות הומאופתית עניפה וייחודית, הכוללת אלפי ספרים שאינם זמינים ברשתות רגילות. (הערת המתרגמת: ניתן להסתייע במרבית הספרות הזו גם באמצעות תוכנות מחשב המאפשרות התמצאות ועיבוד מתקדמים).

 הומאופתיה במערכת הבריאות הממלכתית (בבריטניה)

 1. בבריטניה ישנם חמישה בתי חולים הומאופתים: בלונדון, בטנברידג’ וולס, בבריסטול, בליברפול ובגלזגו. הם עולים למערכת הבריאות הממלכתית פחות מעשרה מליון ליש”ט לשנה. לשם השוואה, תקציבה השנתי של מערכת הבריאות הבריטית לשנת 2008 עומד על 100 מליארד ליש”ט.
 2. באחד מהדיונים המוקדמים במערכת הבריאות הבריטית במתכונתה הנוכחית (1948), נאמר כי ההומאופתיה תוסיף להיות זמינה למבוטחים “כל עוד ישנם מטופלים המעוניינים בטיפול ההומאופתי ומטפלים המסוגלים להעניקו”.
 3. פרופסורים מסויימים בבריטניה מנהלים מערכה, המבקשת להדיר את ההומאופתיה ממערכת הבריאות. כוונתם-זו התבררה לאחר שגורמים אלה פנו, תוך שימוש בניירת רשמית, למנהלי קופות החולים במהלך 2006 וביקשו מהם לא להפנות מטופלים לבתי החולים ההומאופתיים.
 4. בתה”ח ההומאופתיים שצוינו לעיל ידועים כמיתקנים מסודרים ונקיים המאויישים על ידי צוות מקצועי וידידותי. רוב הפציינטים מדווחים על שביעות רצון מטיפוליהם, להבדיל מרבים מאלה הפונים לבתי חולים קונוונציונליים.
 5. הסכנה שבהדבקות בזיהומים עמידים לאנטיביוטיקה בבתה”ח ההומאופתיים היא מזערית ביותר.
 6. ברפואה הקונוונציונלית שני שלישים מההפניות לבתי החולים מתבצעים על רקע תופעות לוואי של תרופות, ותביעות על רקע רשלנות מתבטאות במליארדי ליש”ט. לעומת זאת, במהלך העשור האחרון, רק חברת ביטוח בריטית אחת דיווחה על “מספר קטן” של טענות כלפי הומאופתים. 

רפואה קונוונציונלית והתנגדותה להומאופתיה

 1. בראשית המאה העשרים היו בארה”ב 22 בתי ספר לרפואה שעסקו בלימודי הומאופתיה, ולמעלה מ-100 בתי חולים הומאופתיים, 60 בתי יתומים ובתי אבות הומאופתיים ויותר מאלף בתי מרקחת הומאופתיים.
 2. חברי האגודה הרפואית האמריקאית התנגדו לגישה ההומאופתית כבר מראשית ימי האגודה שהקימו באמצע המאה ה-19, ושמו להם למטרה לסלק מהאגודות הרפואיות השונות את הרופאים שעסקו בהומאופתיה במקביל.
 3. חברות התרופות אינן מעוניינות שהציבור יידע על האפשרויות הטמונות בהומאופתיה.

 מחקרים מדעיים

 1. בשנת 2005 פירסם ארגון הבריאות העולמי טיוטת נייר עמדה, לפיה הטיפול ההומאופתי יעיל. יצרניות התרופות נתקפו חרדה וכתב העת הרפואי “הלנצט” פירסם מאמר שכותרתו “סופה של ההומאופתיה”.
 2. בשנת 2005 “הלנצט” ניסה להרוס את ההומאופתיה, אך למעשה בחן רק 8 מחקרים שמסקנתם לא היתה ודאית, מתוך 110 עליהם הצהיר. זו היתה אנליזה בלתי-ישרה. “המטה-אנליזה בבסיס המחלוקת מתבססת על 110 מחקרים קליניים מבוקרים ועל 110 מחקרים קליניים באלופתיה [רפואה קונוונציונלית] הנחשבים לתואמים. מתוך אלה צומצם השדה ל-21 מחקרים בהומאופתיה ול-9 ברפואה קונוונציונלית, הנחשבים ל”איכותיים יותר”. מתוכם נבחרו בסופו של דבר 8 מחקרים ו-6 מחקרים, בהתאמה. אלה נחשבו ל”בעלי איכות גבוהה אף יותר”. האנליזה הסופית, שקבעה כי התוצאה הקלינית של הומאופתיה מתבססת על פלצבו, התבססה על שמונה מחקרים בהומאופתיה. הידיעה לעיתונות שהוציא הלנצט לא ציינה זאת, ובמקום זאת עוררה את הרושם שהמסקנות התבססו על כל 110 המחקרים.
 3. נערכו מחקרים קליניים רבים המוכיחים שההומאופתיה עובדת. ב-24 השנים האחרונות נערכו למעלה מ-180 מחקרים מבוקרים ו-118 מחקרים נוספים בהומאופתיה, שנותחו בארבע מטה-אנליזות שונות. בכל מקרה, החוקרים הסיקו כי יתרונות ההומאופתיה עולים בהרבה על מה שיכול אפקט הפלצבו להסביר.
 4. בית החולים ההומאופתי בבריסטול ניהל מחקר על 6500 חולים שקיבלו טיפול הומאופתי. ממסקנותיו, שהתפרסמו בנובמבר 2005, עולה כי חל שיפור בבריאותם של 70% מהם. (מקור: בי.בי.סי.)
 5. לא ניתן לבדוק כהלכה את ההומאופתיה בכלים מחקריים רנדומליים, מפני שכל מרשם בהומאופתיה ניתן בצורה אישית לפי המאפיינים הייחודים של הפציינט/ית. לשם המחשה, כל אחד/ת מעשר/ה פציינטים/ות עם דלקת פרקים עשוי/ה לקבל טיפול הייחודי לו/לה. 
 6. הרמדי’ס ההומאופתיות לא עוברות ניסויים על בעלי חיים.
 7. הרמדי’ס ההומאופתיות פועלות על בעלי חיים ועל תינוקות לא פחות טוב מאשר על מבוגרים, ובכך מוכיחות שלא יתכן שמדובר באפקט הפלצבו.
 8. מדענים מסכימים, כי אם וכאשר תתקבל ההומאופתיה אל הקהילה המדעית, היא תהפוך את הממסד המדעי על פיו.

 מטפלים/ות בהומאופתיה

 1. הומאופתים/ות לומדים/ות במהלך לימודים בני ארבע שנים אנטומיה, פיזיולוגיה ופתולוגיה וכן את המקצועות בהומאופתיה – לימוד סוגי הרמדי’ס ההומאופתיות השונות, הפילוסופיה ושורה של כלים אבחוניים היחודיים למקצוע.   
 2. רוב ההומאופתים מטפלים בפציינטים שהגיעו אליהם מפה לאוזן. מרבית הפציינטים מגיעים להומאופתיה מפני שלא נעזרו בשיטות הקונוונציונליות, או מפני שהטיפול הקונוונציונלי כרוך בתופעות לוואי קשות מדי.
 3. לרשות הקהילה ההומאופתית עומדים אינספור מקרים מתועדים, הממחישים את היתרונות שבטיפול ההומאופתי. חלק מההומאופתים מתעדים את השינויים באמצעות וידאו.
 4. הומאופתים גובים כשלוש מאות ש”ח לשעה בממוצע. רופאים מומחים גובים פי ארבע ויותר לפרק זמן מקביל.

 הפופולריות של ההומאופתיה

 1. הפופולריות של ההומאופתיה עלתה בשלושים השנים האחרונות. ההומאופתיה קמה לתחייה אך ורק בהתבסס על דיווחים מפה-לאוזן. מעריכים שהחשיפה אליה תגדל מדי שנה ב-20%.
 2. במהלך מאתיים השנים שהיא קיימת, נעזרו בה מאות אנשים מפורסמים
 3. עד אמצע המאה העשרים, ההומאופתיה הבריטית נהנתה מתמיכת האצולה. עיון במאגרי המידע ההומאופתיים מתקופה זו נראה כמו ספר יוחסין אחד גדול של האריסטוקרטיה הבריטית.
 4. הטיפולים ההומאופתים מקובלים כיום בכל העולם. בהודו קיימים למעלה ממאה בתי ספר הומאופתיים, וכרבע מליון מטפלים!
 5. בסקר TGI שנערך לאחרונה בערים שונות בעולם, ושבו נשאלו אנשים האם הם סומכים על הומאופתיה, ענו אנשים בחיוב בשיעורים הבאים: 62% בהודו, 58% בברזיל, 53% בסעודיה, 49% בצ’ילה, 49% באיחוד נסיכויות המפרץ, 40% בצרפת, 35% בדרא”פ, 28% ברוסיה, 27% בגרמניה, 25% בארגנטינה, 25% בהונגריה, 18% בארה”ב ו-15% בבריטניה. (מקור
 6. באופן כללי, אמצעי התקשורת אינם ששים לצאת להגנת ההומאופתיה ולציין את יעילותה או תקפותה של השיטה הרפואית הזו, שנוסדה בשלהי המאה השמונה-עשרה.   

המאמר שלעיל תורגם מתוך אתרה של לואיז מקלין ובהסכמתה המפורשת. 

כל הזכויות על הכתוב שמורות ללואיז מקלין (Louise Mclean).

הכותבת העניקה למתרגמת את הזכויות לתרגם את המידע לעברית.

כל הזכויות על התרגום לעברית שמורות לרחל שבי. 

הערת עריכה, פברואר 2020, תריסר שנים לאחר כתיבת הפוסט המקורי: אתרה של לואיז מקלין אינו קיים עוד. היא תיעלה את עבודתה לספר הקרוי Homeopathy Heals

 

Comments are closed.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support