חיסונים: דילמות, מלחמות בתקשורת ומידע שחסר לכם

מתן חיסונים בגיל הינקות ולאחריו הוא סוגיה מורכבת וטעונה – עבור הורים ואנשי מקצוע גם-יחד.

התפיסה הרפואית השלטת רואה בחיסונים “סמל של קידמה” ו”נצחון המדע”. מאידך, יותר אנשי מקצוע והורים מאי-פעם מתחילים להטיל ספק ביעילות החיסונים, וכן בטענה לפיה חיסונים הם “נטולי תופעות לוואי”.

הויכוח הזה מלווה את סוגיית החיסונים מראשיתה, כלומר מאתיים שנות חיסונים. בישראל נעשה הוויכוח ער בעשור האחרון, בפרט לאחר בהלת הפוליו (שלא היה) בקיץ 2013. בעידן המידע, יש מקום לחשיבה ביקורתית ולקבלת החלטות מושכלת. 

חיסונים אינם חובה חוקית בישראל, אך במידה רבה הם נתפסים ככאלה, בעידודם של גורמים רפואיים עמם ההורים הטריים באים במגע.

אם מדברים על חוקיות, אזי לפי חוק זכויות החולה תשנ”ו, יש לכל אדם את הזכות להסכמה מדעת לכל פרוצדורה רפואית שהוא עובר. ‘הסכמה מדעת’ משמעה קבלת כל המידע הרלוונטי על ההליך הרפואי האמור, כגון מהי התכולה המדויקת של התרופה/החיסון, מהן תופעות הלוואי, האם נערכו מחקרי בטיחות ראויים לבדיקת הבטיחות, האם נבדקה היעילות ומהי מידתה, ועוד. למרבה הצער, מידע זה לא ניתן למתחסנים.

העובדות והדילמות

בתקופה של השנתיים הראשונות לחיים, התינוק/ת נחשף/ת באופן מאד תכוף למספר גדול של מנות חיסון הניתנות בצפיפות יחסית.

יתרה מכך, אופן מתן החיסונים, בזריקה, הוא בניגוד לחשיפה הטבעית של הגוף למחוללי המחלות הללו.

בנוסף, מלבד גורמי המחלה המוחלשים/מומתים, החיסונים מכילים חומרים רבים אשר הוכחו כמזיקים.

הומאופתיה וחיסונים

בגדול ניתן לומר כי ישנו רעיון דומה בבסיסו, ואם נזקק אותו, ניתן לומר כך – חשיפה מבוקרת לגורם של קושי עוזרת לנו לגייס כוחות להתמודדות ארוכת טווח.

אבל, מהם ההבדלים? כאמור, 1. רשימה ארוכה מאד של חיסונים;  2. המון חומרים מזיקים: פורמלדהיד מסרטן, מתכות כבדות שהן מסרטנות וגורמות מחלות נוירולוגיות, תוצרי הנדסה גנטית. חומרים שאתם רוצים שהזאטוט הזוחל שלכם ידחף לפה, קל וחומר אם הרעלים האלה מסתובבים בזרם הדם. מעל הכל – 3. הומאופתיה מבקשת להעניק חיזוק כללי, לאפשר בריאות מתוך העלאת יכולת ההתמודדות. יתרה מכך, כפי שציינתי קודם, החיסונים ניתנים בצפיפות גדולה, עשרות מנות חיסון תוך חודשים ספורים, מרגע לידת התינוק/ת שלכם.

משתתפי השיח בנושא החיסונים נוטים להשתמש במונחים מיליטנטיים, אז נאמר כך – חיסון ספציפי הוא הצבה קבועה של אוגדה באיזור שבו אולי ביום מן הימים עלולה לחדור חוליית מחבלים (דימוי החביב על דר’ חיים רוזנטל, מורי) . אני ממשיכה את הדימוי: הומאופתיה מציעה חתימה על הסכם שלום.

הומאופתיה מעורבת בשיח על על חיסונים – מפני שנפגעי חיסונים רבים פונים להומאופתיה עם מחלות שאינן נפתרות בצורה אחרת.

על סמך מה אנחנו קוראים להם “נפגעי חיסונים”?
קודם כל, דעו לכם שבמשרד הבריאות קיימת מחלקה המפצה אנשים שהוכרו כנפגעי חיסונים (וגם הוכר מקרה שבו פרטי הפיצוי לנפגע החיסון לא הוסתרו מעין הציבור).
לא בכל חיסון תופעות הלוואי מתבטאות לכל היותר בבכי, אדמומית מקומית וחום קל בטווח של 48 שעות. יש נזקים היכולים להתבטא במרחק של שנים.

כאשר באבחון ההומאופתי מעריכים שניתן לתארך את הבעיות הבריאותיות לזמן מתן החיסונים, ניתן טיפול הומאופתי בדגש הסותר את נזקי החיסונים. ואז, במפתיע או שלא במפתיע, הבעיה הבריאותית משתפרת. וכמו שלמדנו בתיכון, זה נקרא מ.ש.ל., או “מה שצריך להוכיח”.

נזקים ספציפיים?

ישנן ואריציות: יש ילדים רגישים יותר או פחות, בתקופות רגישות יותר או פחות. בדרך כלל הבעיה הבריאותית תתבטא בהתאם לגורמי גנטיקה וסביבה גם יחד. לדוגמא, תארו לעצמכם תינוק שפיצלו לו את החיסונים, ונתנו אותם בתקופה שהיה בריא יחסית ובעונת הקיץ. ומאידך, חישבו על תינוק שבחורף שבו הוא עומד לקבל את החיסונים המדוברים סבל כבר מארבע הצטננויות חריפות, אמו הפסיקה להיניק אותו וחזרה לעבודה, ובמשפחה של אביו יש רקע “מכובד” של אסטמה. די ברור שהשניים יגיבו באופנים שונים לחיסונים.

בהקשר זה חשוב להדגיש: אין כל ממש בטענה שאוטיזם נגרם אך ורק מחיסונים. זו טעות והטעיה, גם אם בתום-לב. יש ילדים אוטיסטים מבטן ומלידה, ויש ילדים שניזוקו מחיסונים אך אינם סובלים מאוטיזם.

מי בריא יותר, מחוסנים או לא מחוסנים?

ישנם כבר די נתונים, אך הרשויות לא ששות לבדוק זאת. הלוא אפשר להעמיד שתי קבוצות למבחן, מתחסנים לעומת לא מתחסנים. על פניו, אם התוצאות ברורות, יוכל הממסד להביא זאת כהוכחה ניצחת למדיניות החיסונים. זה גם לא דורש תכנון מראש אלא מחקר רטרוספקטיבי..כלומר לשלוף נתונים מקופות החולים ולהריץ אותם סטטיסטית.

אם החיסונים מעניקים הגנה, אין למחוסנים מה לדאוג ביחס ל”חסרי האחריות”, נכון?..אבל לצערנו, חיסונים תכופים ועתירי חומרים בעייתיים פוגעים בבריאות של אלה שמתחסנים. (מחקר ישראלי מהעת האחרונה אפילו הדגים זאת: הפיצול מפחית את תופעות הלוואי).

הומאופתיה מזהה כי נזקי חיסונים עלולים להיות מגוונים וקשים. בעיות עור, בעיות נשימה, בעיות עיכול, אלרגיות מגוונות, בעיות נוירולוגיות, דלקות שונות (גרון, אוזניים, עיניים, ריאות) – וגם בעיות קוגניטיביות ורגשיות.

בכל הבעיות האלה זכיתי לעזור לתינוקות וגם לילדים שגררו נזקי חיסונים. אני ממליצה לכם לקרוא חומר רקע על חיסונים ולקבל החלטה מושכלת.
פעמים רבות אני אומרת להורים מתלבטים, שלא מדובר בהחלטה של “שחור או לבן”. ישנן הרבה דרגות ביניים.

איך תוכלו לקבל החלטה טובה עבורכם? מתוך ידע ושיקול דעת
הנה שפע אינפורמציות 

#1 כדאי לבקר באתר של ארגון “חסון”;

#2 כדאי גם לבקר בבלוג “חיסונים בע”מ“;

#3 רצוי לקרוא דיונים בקבוצת הפייסבוק “חיסונים – בחירה מושכלת“;

#4 חשוב להאזין לדר’ סוזאן המפריז (זהו ערוץ היו-טיוב שלה);

#5 “מה הורג אותנו?” הוא שמה של סדרה תיעודית מאת אורנה בן דור ופרופ’ רפי קרסו ששודרה בערוץ 10. בפרק הראשון, “חיסון גורלי”, נדונו החיסונים, נזקיהם ודרכי טיפול. 

#6 חשוב מאד לצפות בסרט Vaxxed. הסרט מציג את כל ההיבטים הבעייתיים שבחיסונים. מאמצים רבים הושקעו במניעת הפצתו בארה”ב, ככל הנראה על ידי גורמים בעלי עניין והוא גם הורד מאתרים עקב לחצים. לכן יתכן שאין לינק קבוע. מוטב  לחפש אותו כך בגוגל ולצפות ללא שיהוי.

#7 האם החיסונים בטוחים? סרטונים של ד”ר שרי טנפני וד”ר סוזאן המפריז.

#8 כדאי להאזין להרצאות הממחישות את נזקי החומרים שהחיסונים מכילים. אם להתייחס רק לשני חומרים בעייתיים מתוכם, אלה המתכות המקושרות לנזקים נוירולוגיים ולסרטן. ראשונה היא הכספית (חומר שאמור לשמר את רכיבי החיסונים) ושנייה היא האלומיניום. למה אלומיניום?..ובכן, האדג’ובנט שבחיסון הוא למעשה אלומיניום המוחדר לדם. עוד על האלומיניום תקראו כאן וגם כאן, כתוכנית בערוץ 8.

#9 מה בנוגע לחיסון הפפילומה? מופעל לחץ גדול על נערות ובמיוחד על אמותיהן, כאילו מדובר במה שיגן על נשים צעירות מפני סרטן צוואר הרחם. ובכן, המציאות רחוקה מההבטחה. הנה כתבה חדשותית בעברית.

#10 עוד מגוון מקורות וסרטים לצפייה – The Greater Good , Shots in the Dark ,TheTruth Behind Vaccinations וכן הסרט Silent Epidemic.  ישנו גם הסרט Bought, שקדם לסרט מסעיף קודם. בנוסף, ישנו הסרט המתורגם לעברית כ”חיסון גורלי”. כדאי גם לצפות בסרט “רופאים מדברים על חיסונים“.

#11 כזכור, חיסונים אינם חובה חוקית, אך הממסד אינו טורח להזכיר זאת ואינו מפרט את הנזקים הפוטנציאליים בפני המבקשים לבחור באופן מושכל. הנה סרטונים אודות חיסונים וחופש הבחירה וזכויות הפרט במצבים של כוונה לכפות חיסונים (מרי הולנד באו”ם).

#12 לא כל הילדים נזוקים באופנים זהה ובאותה מידה. הנה סרטון אודות ילדים הניזוקים מחיסונים.

בנוסף, התעדכנו בבלוג שלי.

כדי להתייעץ עמי בנוגע לנסיון המקצועי שלי בתחום, צרו עמי קשר במייל או בטלפונים 03.6962718 או 054.4717547

קרדיט לצלמים ותודה: ידו של התינוק בכף אמו:Liv Bruce ; תינוק בעריסה: Nathan Burrows מתוך אתר Unsplash
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support