כאב גב יכול לרמוז על כמה וכמה בעיות. במקביל לבירור רפואי, הנה מספר אפשרויות טיפול הומאופתיות ראשוניות. זהו המאמר המלא שביקשו ממדור הבריאות ב”ידיעות אחרונות”. המאמר קוצץ, וגרסתו האינטרנטית מופיעה כאן. בנוסף, תוכלו לקרוא את תמצית ההרצאה שלי לרוקחי הסופר-פארם בנושא סיאטיקה ופריצות דיסק. 

כאבי גב מהווים את הסיבה השכיחה ביותר לאובדן ימי עבודה בעולם המערבי. אדרבא, מעריכים כי במדינות המתועשות, למעלה משני שליש מהאוכלוסיה סובלים מכאבי גב תחתון. מגוון נרחב של סיבות “תורם” להיווצרותם של כאבי הגב ול”תחזוקתם” המתמדת, כגון לימודים ועבודה בישיבה (בשפה קצת מצחיקה זה מכונה בספרות המקצועית “אורח חיים יושבני”), העדר פעילות גופנית (בכלל, או כזו המתאימה לנסיבות החיים) וכן הלאה.

יש לפקוח עיניים ולגשת לבדיקות במידה ומתקיימים אחד או יותר מהתנאים הבאים, שהם בבחינת “דגל אדום” הקורא לבירור מעמיק ומדויק של הסיבה – גילאים שאינם בטווח האופייני של התפתחות כאבי הגב (כלומר, גשו להיבדק אם אתם צעירים מ-18 או מבוגרים מ-55), כאבי חזה, היסטוריה רפואית של סרטן, שימוש בסמים, סימנים לזיהום כללי, ירידה לא מוסברת במשקל, בעיות בשליטה על הסוגרים, חום, רקע של עישון ושומנים בדם אצל גברים בני 65 ומעלה (או-אז כאבי הגב עלולים לנבוע מלחץ של מפרצת באבי העורקים, העלולה להיקרע ולגרום לדימום קטלני). אם הכאב נגרם כתוצאה מטראומה משמעותית, חשוב לבצע בדיקה מקיפה. ולהבדיל, אם הכאב אינו ממקור מכני, כלומר שינוי תנוחה לשכיבה אינו מקל – זוהי סיבה נוספת לבדיקה קפדנית.

השימוbackacheש בתרופות לשיכוך כאבים כבר אינו מהווה אופציה נגישה ו”קלילה” כמו פעם, משהתבשרנו כי האיבופרופן עלול לגרום לבעיות קשות. באופן דרמטי ופתאומי ירדה קרנן של התרופות הפופולריות כגון אדביל, נורופן ואדקס. מלבדן ישנן, כמובן, קבוצות נוספות של תרופות, מתחום האופיאטים ונוגדי הדלקת על בסיס סטרואידים, כל קבוצה ותופעות הלוואי הידועות שלה. אם כך, מהן האפשרויות הטיפוליות שאינן מזיקות ואדרבא – גם מועילות לאורך זמן?

ראשית, חשוב להיות במסגרת של פעילות גופנית מותאמת, וכן טיפול המעניק הקלה מיכנית, כגון פיזיותרפיה או אוסתאופתיה. שנית, ישנן פורמולות המכילות מינונים מוגברים של גלוקוזמין, שנמצא יעיל לנושא. התחום שמתייחס לבעיות הגב בצורה הכי מדוקדקת ופרטנית הוא הומאופתיה, רפואת גוף-נפש שמקורה בגרמניה.

בשיטה ההומאופתית ישנם למעלה מתשע מאות וחמישים (950!) טיפולים שונים ומגוונים לנושא כאבי הגב. מתוך המבחר העצום הזה משרטטים את המאפיינים הכי מדויקים של הכאב – מיקום, תחושה, הקרנה, וכן הבנת ההקשר שלו במובן הכי רחב. אפילו הרפואה הקונוונציונלית, המבצעת תיחום ברור וחד-משמעי בין תחומי הגוף והנפש, כבר מודה בקיומו של קשר ישיר בין כאבי גב ורגשות דיכאוניים. כך שבעצם ברור, שגם אלמלא התבררו נזקיהן של התרופות מבוססות-האיבופרופן, הן מעניקות הקלה זמנית לבעיה שעלולה להיות כרונית ולבטא קשיי התמודדות הרבה יותר עמוקים. אחרת מה הועלנו? זה כמו להגביר את עוצמת הרדיו במכונית, כדי להתגבר על הרעשים שהמזגן החל להפיק. יש בעיות שחשוב לברר ולא למסך את איתותי הקושי שלהן.

הטיפולים בהומאופתיה מותאמים באופן אישי ומדויק לכל אדם, ולכן אי אפשר להקיף כרגע במסגרת של כתבה את מכלול האפשרויות. רבים נעזרים במשחה המכילה ארניקה (Arnica), צמח המקובל בהומאופתיה לבעיות אורתופדיות שונות. ניתן להשיג את הארניקה בצורה של שמן, קרם או משחה. אנשים הרוצים להעניק כיסוי מכמה כיוונים משתמשים ב”טראומיל” (Traumeel), תכשיר המכיל מספר חומרים שכיחים לנושא במינון הומאופתי. הדעות לגביו חלוקות, ונעות בין התלהבות סוחפת לסתמיות פושרת. אין פלא. אם הטיפול המדויק עבורכם לא נמצא בפורמולה הזו, מאד יתכן שאתם זקוקים לאחד משאר תשע מאות ומשהו הטיפולים הנוספים בנושא..

אם מדובר בכאבי גב הנובעים מטראומה טרייה (ונבדקתם, כל מה שנותר הוא “לנהל את הכאב”) אפשר לשקול מינון מהטיפול ההומאופתי הקרוי Arnica. במידה ויש החמרה של הכאבים מכל מגע, זעזוע קל או טמפרטורה קרה. אם מדובר בפציעות של עצם הזנב, אפשר לשקול אחת משתי אופציות הומאופתיות – Hypericum (או-אז הכאבים “יורים” כלפי מעלה) או Bellis perennis במידה ולא היה שיפור. Bryonia alba היא הטיפול היעיל במידה וכאבי הגב מתרחבים גם לכדי סיאטיקה (הקרנה לחלקה האחורי או הפנימי של אחת הירכיים) ובשל חומרתם מצווים על האדם להימנע מכל תנועה ופשוט לשכב ללא תנועה. מאידך, ניתן לשקול את הטיפול ההומאופתי מהצמח הקרוי Rhus toxicodendron המתאים אף-הוא למצבי סיאטיקה ותחושה נוקשה, שמחמירה במיוחד עם ההתעוררות או כאשר דווקא נמנעים מתנועה. אנשים שייעזרו בטיפול הזה זקוקים לחום בצורות שונות ולתנועה מתונה שמקלה על הכאב.

במידה ואחד התיאורים שלעיל מתאים למצבכם, יש לרכוש בבית מרקחת הומאופתי את הטיפול במינון הקרוי 30c בצורת כדורונים, ומדי שעתיים לקחת מנה בת 3 כדורונים.

אם לא חל שיפור כעבור שלוש מנות, חשוב לפנות לייעוץ מקצועי. יתכן כי הטיפול המתאים יותאם לכם בהתחשב בשאר מכלול הקשיים, כפי שקורה לרוב במצבים שאינם “עזרה ראשונה” מובהקת.

לשאלות נוספות, שוב, מזכירה את הלינק בנושא פריצות דיסק וסיאטיקה.

יתרה מכך, בכל שאלה והתייעצות, פנו אליי: 054.4717547. בריאות שלמה וגב איתן!

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support