ר ק ע   פסוריאזיס (ספחת) הוא שמה של מחלת עור המתבטאת במשטחי עור אדומים המכוסים בקשקשת לבנה, המופיעים לרוב במרפקים, בברכיים ובעור הקרקפת. במקרים מפושטים יותר הפסוריאזיס עלול לכסות את העור כולו ואף את הצפורניים. אחד מכל עשרים חולי פסוריאזיס יסבול גם מדלקת פרקים, המתלווה למחלת העור והמתבטאת בכאבים ונפיחות בפרקים עד כדי נכות. מבחינה קונוונציונלית, הסיבה לפסוריאזיס אינה ידועה. מניחים כי ישנו רקע תורשתי, נטייה לייצור מואץ של תאי עור בשכבת העור העליונה המתבטאת בקשקשת העבה, וכן נטייה לתהליך דלקתי המרחיב את כלי הדם ומייצר אודם. בקרב אנשים הנוטים לפסוריאזיס, יכולים הנגעים להתפתח בעקבות חבלה, שריטה, צלקת, כוויה או מתח נפשי. פסוריאזיס עלול להתפתח גם לאחר שימוש בתרופות כגון ליתיום, תרופות להורדת לחץ דם או נוגדות מלריה.

ה ט י פ ו ל   ה ק ו נ ו ו נ צ י ו נ ל י   נגזר מהגישה הרפואית הקונוונציונלית, האומרת שפסוריאזיס אינו מחלה שמתים ממנה, אלא מחלה שמתים איתה…במילים אחרות, הרפואה הקונוונציונלית טוענת כי לא ניתן לרפא פסוריאזיס, וכי לכל היותר ניתן “לשלוט” בו באמצעות טיפולים המאטים את קצב חלוקת התאים והממתנים את הדלקת. לפיכך, במצבים קלים עד בינוניים משתמשים במשחות המקלפות את הקשקשים (למשל, חומצה סליצילית), המפחיתות את הדלקת (משחות מבוססות קורטיזון), המכילות זפת (Alphosyl)  ועוד. בשנים האחרונות נכנסה לשימוש משחה המבוססת על וויטמין D הקרויה Daivonex. במקביל פותחו תרופות הקרובות בהרכבן לויטמין A והקרויות רטינואידים. הנפוצה שבהן היא  Tigason, הפוגעת בכבד והעלולה לגרום למומים מולדים ויש להפסיק את השימוש בה שנתיים (!) לפני כניסה הריון. מעבר לכך, ישנן תרופות ביולוגיות המדכאות את פעילות המערכת החיסונית באופן “מבוקר”, ונחשבות לבעלות פחות תופעות לוואי בהשוואה למתוטרקסאט Methotrexate או ציקלוספורין Cyclosporine, המדכאות את כל תאי מערכת החיסון. נטען כי לתרופות הביולוגיות יש תגובה סלקטיבית יותר ופחות תופעות לוואי.

ה מ ע נ ה   ה ה ו מ א ו פ ת י  מציע הסתכלות שונה. אם בגישה הקונוונציונלית אומרים שהפסוריאזיס היא מחלה לכל החיים, מחלה שחיים איתה ולא בגללה, אולי אפשר לגשת לבעיה בצורה שונה? בגישה הוליסטית, שמבקשת להבין את הבעיה לעומקה ולפתור אותה משורשה, אפשר לומר: פסוריאזיס אינה מחלה שחיים איתה, אלא אפשר לחיות בלעדיה…בהומאופתיה ידועים למעלה ממאה וחמישים טיפולים שהוכיחו עצמם במצבי פסוריאזיס, בדרגות שונות של חומרה. מתוך הבנת הרקע, המשך, הטריגרים, המיקומים, המחיר הנפשי – וכן כל שאר הקשיים המלווים אותך, אפשר להתאים גם לך טיפול מעמיק שמתייחס הן לפסוריאזיס, והן לסיבות ש”תרמו” להווצרותו ולהתמשכותו.

הנסיון הקליני שלי מלמד שפסוריאזיס היא מחלה ברת-ריפוי! אשמח לשוחח עמך ולראות כיצד אפשר לסייע גם לך. לשאלות והתייעצות, מזמינה אותך ליצור עמי קשר. איחולים לבריאות טובה!

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support