גיגול פשוט של המילה “הומאופתיה” מעלה את הגדרת הויקיפדיה בראש התוצאות. נסו..ולא תיהנו. הערך בעברית מתורגם מאנגלית. הערך גדוש הטיות וטעויות גסות. הטקסט גם לוקה בחוסר עדכון משווע, אולי אף מכוון.

במהלך 2012 לקחתי על עצמי, במסגרת האגודה הישראלית להומאופתיה, את עדכונו של הערך. קדמו לכך שיחות עם קולגות באירופה, שטענו שזו השחתת מאמצים, ושהויכוחים האינסופיים עם עורכים נוספים יתישו אותי. למרות ההתראות שלהם, יצאתי לדרך.

מעניין להזכר בראיון של ג’ימי ויילס, מפתח הויקיפדיה, אודות ההכרעה שהתבקשה בנושא מקומה של ההומאופתיה. מה מקומו של האיש הזה, יזם ואיש חזון ככל שיהיה, להכריע אם תחום ריפוי ייקרא שרלטנות?! מה הרקע שלו? מי ייעץ לו, אם בכלל? האם מכך הזהירו אותי העמיתים האירופאיים?..

כל מי שעיניו בראשו יודע, שהויקיפדיה אינה בעלת סמכות אבסולוטית, ושאת הערכים לא כתבו ברי-סמכא נקיי-לבב. אבל זה מפתה. מעטים האנשים הניגשים לטקסט של הויקיפדיה, בכל נושא במידה של זהירות, ביקורתיות ופתיחות. כמעט תמיד, זו התוצאה הראשונה שקופצת לנו בחיפוש. היא לרוב ערוכה היטב. היא עושה את העבודה בשבילנו. כל כך פשוט ונוח להושיט יד אל המדף הזה בסופרמרקט האינסופי, המציף, ולקחת את הארוחה המוכנה, רק לחמם ולהגיש. אז מה אם יש שם דברים שרעים לבריאותך? מה, לעמוד עכשיו ולשטוף, לקצוץ, לאדות, לבשל ולקרצף את הסירים, זה יותר כיף?!

ובשביל זה אני פה. בשיתוף פעולה עם עמיתים נעשתה עבודה על הביבליוגרפיה של כל התיקונים. בסיום התהליך הזה, נגיש את הערך המתוקן, המאוזן, העובדתי לצורך דיון (או “שיחה”, כפי שקוראים לזה) בין העורכים, ונקווה שיהיה מקום לפשרה. כמו שאומר אתגר קרת סביב אירועי “צוק איתן“. כי גם כשמדובר ביחסם של אנשי מדע מאד מסויימים בנוגע להומאופתיה, זה לא טהור ועניייני. רבים החוקרים המגלים יחס אמוציונלי, טעון ומכוער בערך כמו הקונפליקט הישראלי-פלסטיני. אז בואו נהיה פרגמטיים ונדבר על פשרה ולא על שלום.

הקליקו כאן לקריאת הערות מהותיות ביחס לערך הויקי אודות ההומאופתיה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support