עם ציון היובל למות לאה גולדברג (סקיצה הומאופתית לאמנית דגולה)
ינואר 15, 2020
רוצה טיפול מדוקטור למדעי השקשוקה? והאם ההומאופתיה מרפאת?
יוני 16, 2020
הראה הכל

מחקר וטיפול הומאופתי בזמן מגיפות (וכמה מילים על שרלטנות)

לפני כחודשיים, בימים שבהם חרדת הקורונה צברה תאוצה, שידרו פינה עסיסית די קבועה באחת מתוכניות הערב בטלוזיה. נושא הפינה: הוקעת השרלטנים שהבטיחו הגנה מפני קורונה (או עושר-עד, ישועות רכות, נסיך בפרארי ובנים זכרים, אם אפשר את כולם ביחד). כן, אתם מכירים את הז’אנר: התחקירנים מתחזים למטופלים, מוליכים את המצולמים במצלמה נסתרת בלשונם ומתעדים הבטחות חסרות שחר.

העולם הטיפולי שבתוכו אני פועלת טרם הוסדר ברישום ממלכתי. ישנם מקצועות טיפוליים נוספים שבהם התהליך התארך, כמו סיעוד, כמו פיזיותרפיה, כמו פנקס הפסיכולוגים. בהעדר רישום, בהעדר רישוי של הריבון, ישנה רגולציה פנימית של האגודה הישראלית להומאופתיה. אני יודעת. הייתי אחד המנועים של התהליך. הבעייה היא שבהעדר הסדרה ממלכתית אין אכיפה, והתחום חשוף לשרלטנים שמנצלים את תמימות הציבור. השרלטנים הללו עלולים לפגוע בפונים – ובמקצוע כולו.

ילדה מרחפת על מטאטא. לא חלק מתוכנית הלימודים בהומאופתיה

הסביבתיים שבינינו רוכבים לעבודה על אופניים ולא על מטאטא. תודה לצלם Leo Rivas

טלי חרותי-סובר, עיתונאית בדה-מרקר וציידת עצמאת של שרלטנים מעולם הרפואה האלטרנטיבית בזמנה הפנוי, עקפה את החשודים המיידיים, אלה שקל לקרוע את המסיכה (המקצועית) מעל פניהם. אלה שהוקעו בראש חוצות. או לפחות באחת מתוכניות החדשות המוקדמות. חרותי-סובר פנתה לקולגה שלי.

את דבריה של טלי חרותי-סובר אודות האינטראקציה תוכלו לקרוא בבלוג שלה, כאן. אני לא רוצה להתייחס לדבריה של הקולגה. לא הייתי חלק מהשיחה והיא לא הובאה במלואה בבלוג.

חרותי-סובר טוענת כי דובר איתה על תרופות, ולא סתם תרופות – תרופות הומאופתיות לקורונה. קודם כל, נזכיר שאין תרופות בהומאופתיה, לא בהגדרתן הקונבנציונלית הרוקחית והחומרית. יש מה שניתן להגדיר כ’תכשירים’ או ‘טיפולים’ או ‘הכנות’. אבל כן, קורה שכושלים בלשוננו וקוראים לכך ‘תרופות’, במיוחד אם השיחה מהירה וזורמת והפונה משתמש במילה הזאת לפנינו. לא כולם תמיד עוצרים לדייק.

וגם, אין לנו טיפול הומאופתי ספציפי להגדרה רפואית ספציפית. הטיפול תמיד מותאם אישית למכלול של מאפיינים – בין אם של אדם חד-פעמי או של מגיפה בעלת סך ייחודי של מאפיינים.

מכל זאת ברור שהומאופתיה היא שפה מעט שונה. עם זאת, בתוך הכללים שלה היא עובדת באופן מצוין. זאת עבודה קשה, דקדקנית, חקרנית, מתישה. וכשזה עובד, זה מפצה על הכל.

חרותי-סובר ממלאת את תפקידה. הבלוג שלה נקרא ‘אישה עובדת’ והיא אכן עובדת בלעשות את מה שהיא טובה בו, ואני מאחלת לה הצלחה. היא בסך הכל עוזרת לנו, כמקצוע, להיות מדויקים ולצמוח, ועל כך תודה.

האם יש לנו בהומאופתיה מרפא לקורונה? הו, הלוואי שהיה.

מה כן יש לנו? פתרונות לתמיכה באנשים שאובחנו עם קורונה.

האם טיפלתי בקורונה? לא. טיפלתי בחולה שאובחן עם קורונה והיה מאושפז בעת הפנייה. מצבו המדורדר והמדוכדך השתפר תוך שעות.

האם הייתי יחידה? ממש לא. עשרות הומאופתים בישראל ועוד מאות קולגות באירופה ובארה”ב עבדו ועמלו קשות. התוצאות יפורסמו. אני מבטיחה, כעורכת כתב העת האגודה הישראלית  להומאופתיה, שתיעוד של העשייה יעלה על הכתב. יותר מכך, אני מבטיחה לשלוח עותק לטלי חרותי-סובר.

בנתיים, כתבתי סקירה מקיפה ככל שיכולתי על הטיפולים ההומאופתיים בעיתות של מגיפות, כולל הפניות למחקרים. קריאה נעימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support