נדודי שינה נקראים בשם הכולל אינסומניה (Insomnia), והכוונה היא לאחד מתוך הקריטריונים הבאים, אם לא יותר – קשיי הירדמות (כלומר למעלה מחצי שעה של המתנה לשינה המיוחלת), בעיות בשמירה על רצף השינה, התעוררות מוקדמת ואי יכולת להירדם שוב, או שינה שאינה מרעננת. עד שלושה אנשים מתוך עשרה חווים אינסומניה, כלומר קשיי הרדמות או שינה לא-מספקת אשר נמשכים למעלה משלושה שבועות והפוגעים בתפקוד היומיומי.

השינה היא קריטית ל”הטענת הסוללה” שלנו, מחקרים רבים מלמדים כי חסכי שינה עלולים לגרום לנזקים מתמשכים בפן הגופני והמנטלי כאחד. אם כן, מה ניתן לעשות?

אני רוצה לחלוק איתך מספר עצות מעשיות הקשורות ב“הגיינת השינה”, וכן מספר עצות מתחום הרפואה הטבעית, ובמיוחד הומאופתיה.

ראשית, חשוב לשמור על שיגרה קבועה – שעת יקיצה יציבה מאפשרת לשעון הביולוגי שלנו לפעול בתיאום, ולהירדם גם בשעה קבועה. פעולה נוספת המתבצעת ביום ומשפיעה באופן חיובי על השינה היא חשיפה לשמש (בשעות הבריאות, כמובן) לשם סינכרון השעון הביולוגי. בנוסף, מומלץ לא לעסוק בפעילויות של – אכילה, פעילות גופנית אינטנסיבית או שתיית קפאין – אלו פעילויות מעוררות, כל אחת בדרכה. המזון, האדרנלין והקפאין שבמערכת (בהתאמה) מונעים כניסה לתהליך של רגיעה החיוני לשינה. חשוב להקפיד להרחיק מסביבת השינה חפצים הפולטים קרינה (כן, זה כולל את הסלולרי) – גם בשל הקרינה הנפלטת ובעקיפין, גם בשל ה”עניין” שהם “מוסיפים” לנו, בזמן שאמור להתמקד בהשבת כוחות וברגיעה. הסחות הדעת מגיעות בדרכים שונות, חשוב שלא ניתן להן מקום. בנוסף, חשוב לשמור על חדר מאוורר ובטמפרטורה שאינה קיצונית. אם יישום העצות הללו עדיין לא עוזר לך להכנס לשיגרת שינה טובה ויציבה, חשוב לזכור  לשמור על נשימה, על חשיבה חיובית, ואפשר לשקול מדיטציה או הרפיה, לדוגמא, האזנה למוסיקה מונוטונית ומרגיעה, כגון רחש של גלים.

בתקופות של מתח וחרדה, בין אם ברמה אישית או כתוצאה מתקופות מורכבות העוברות עלינו בארץ או בעולם, ברור ומתבקש שקשיי המצב פולשים גם לשעות השקטות יותר, אם בכלל ישנן כאלה. מראות היום, מחשבות ותמונותצפים, מציפים, טורדים את המחשבה ומקשים על כניסה למצב של רגיעה והרפיה. מה אפשר לעשות? לפני שלוגמים את מה שנודע לאחרונה כ”מרגיע הלאומי”, תמצית ה”רסקיו” הזכורה לטוב (ושאינה הומאופתית, אגב!), אפשר לשקול גם את תמצית צמח שיבולת השועל הקרוי Avena Sativa. מספר טיפות לפני השינה יכולות לתמוך ברגיעה. שני אלו הם טיפולים טבעיים מאד לא ספציפיים. כך שגם אם אינם כרוכים במרשם רופא ובשיבוש שמתארים רבים הנוטלים כדורי שינה (שינה שטוחה ונטולת חלומות ומאידך, יום-יום “הלום” ולא יעיל), הם עדיין לא יורדים לשורש הבעיה ומטפלים בה לעומק.

כאשר הבעיה היא מתמשכת, זהו מקומה של ההומאופתיה. עד היום נמצאו למעלה ממאה טיפולים הידועים כיעילים למצבים של אינסומניה הנובעת מחרדות. כל אחד מהטיפולים מופק כמיצוי עדין מחומרים טבעיים ומותאם באופן אישי לאדם, בהתייחס לסוג החרדות, למידת התפקוד (או אי התפקוד) ולקיומם של סימפטומים פיזיים נוספים.

כאשר הבעיה נובעת ממצבים אחרים כגון כעס, מחשבות טורדות מנוחה או מערכת עצבים שלא נכנסת לרגיעה, האפשרויות בהומאופתיה הן רבות אף יותר. בשל ריבוי השיקולים הנלקחים בחשבון, לא ניתן להרחיב כאן מפני שאין “תרופת מדף”.

עם זאת, טיפ אחד שניתן ליישם מיידי, בהנחה שאת/ה טס/ה הרבה –

להשיג טיפול הומאופתי בשם arnica montana 30c. בעזרת הכדורונים ההומאופתיים הללו אפשר לצמצם את מימדי הג’ט לג. מייד עם ההגעה ליעד אפשר לקחת עד שלוש מנות ביום, כל אחת בת שלושה כדורונים. המנות הללו מקצרות משמעותית את הפער ומאפשרות הסתנכרנות זריזה לשעון המקומי של יעדך.

צלם: Carys Mair Evans, מתוך אתר הדיילי-מייל

צלם: Carys Mair Evans, מתוך אתר הדיילי-מייל

לשאלות והתייעצות נוספת, אשמח ליעץ לך טלפונית –

03.6962718 או 054.4717547

או פשוט להקליק כאן.

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support