ר ק ע : מיגרנה היא כאב ראש נפוץ, אינטנסיבי ומגביל, המורגש בצד אחד של הראש. המיקום החד-צדי העניק למצב את השם היווני הקדום,  Hemicrania (“חצי ראש”), אשר שובש במשך הדורות והפך למיגרנה (Migraine). המיגרנה פוקדת כחמישית מהנשים וכעשירית מהגברים, ונחשבת למחלה בעלת רכיב גנטי ורב-גורמי. המיגרנה מלווה לעתים קרובות גם בבחילות, הקאות, רגישות מוגברת לאור (תופעה הקרויה פוטופוביה), לרעש (פונופוביה) ולריחות (אוסמופוביה). יש מיגרנות שקודמות להן תופעות חושיות מקדימות הקרויות “אאורה” (aura, הפירוש הוא “הילה”, בשל שכיחותן הגבוהה של סימפטומים ויזואליים בשדה הראייה). משך ההתקף האופייני במיגרנה נע בין שעתיים ועד שלושה ימים במקרים קיצוניים. בין הגורמים השכיחים למיגרנה ניתן למנות גירויים חושיים, מתחים נפשיים, סמיכות למחזור החודשי, שינה לא סדירה ומזון מסויים (בפרט גבינה צהובה או שוקולד).

ה ט י פ ו ל   ה ק ו נ ו ו נ צ י ו נ ל י   ב מ י ג ר נ ה : התרופות השכיחות בשעת התקף חריף של מיגרנה משויכות למשפחת הטריפטנים (Triptans). הטריפטנים הם חומרים תואמי סרוטונין, המשפיעים על כלי הדם וגזע המוח ומונעים את התרחבות כלי הדם והדלקת העצבית. הטריפטנים הידועים בשמותיהם המסחריים בארץ הם Imitrex, Sumatidrex, Zomig, Relert, Rizalt, Naramig. קיימים מספר סוגים תרופות במשפחה, ולעתים יש לנסות מספר ” מפתחות” ב”צרור” הזה עד להפחתת תופעות הלוואי (לחץ בחזה לא מסיבה לבבית, חולשה, סחרחורות, חזרת ההתקף המיגרנוטי תוך יממה). באופן קונוונציונלי מקובל גם טיפול מונע, נוסף על הטיפול בשעת ההתקף החריף, במידה ובמהלך שלושה חודשים הופיעו לפחות ששה התקפים מיגרנוטיים בכל חודש. יש לשקול את תופעות הלוואי, את מחלות הרקע המושפעות מהתרופות הללו ומעל הכל, את הידיעה כי מדובר ב”תחזוקה” של הבעייה, ולא בפתרונה המעמיק. כך או כך, מדובר בתרופות המשויכות לאחת מארבע הקבוצות הבאות: חוסמי הביתא (Deralin), תרופות שאינן מתאימות כאשר קיימים ברקע מצבי אסטמה, בעיות לב, דכאון או סוכרת; אמיטריפלין (Elatrol, Elatrolet) , נוגד דכאון שעלול לפגוע בפעילות הלב, לגרום להשמנה או לישנוניות; חוסמי תעלות סידן (Ikacor) העלולות לגרום לישנוניות והורדת לחץ הדם מתחת לסף רצוי. ולבסוף, ישנן תרופות נוגדות אפילפסיה, שהידועה שבהן היא Depalept, העלולה לגרום למומים מולדים בעוברים, עייפות יתר ובחילה.

ה ט י פ ו ל   ה ה ו מ א ו פ ת י   ב מ י ג ר נ ה  בהומאופתיה קיימים מאות רבות של טיפולים המסוגלים לסייע במצבי מיגרנה. החל בכמאתיים ועשרים טיפולים המשוייכים להגדרה הכללית, וכלה בעוד כמה מאות המאופיינים לפי נסיבות פרטניות. למה הכוונה? ברור כי התסמינים של המיגרנה משתנים בין חולה לחולה. בהומאופתיה אנו בודקים שורה של מאפיינים הקשורים להתקף החריף. לדוגמא, מהי תחושת הכאב? מהו מיקומו המדויק? האם ה”אאורה” מתבטאת כהפרעת ראייה, וכיצד בדיוק (הבזקי אור, זבובים, זיגזגים)? אם מדובר בתופעות נוירולוגיות מקדימות אחרות, מהן? מהי תדירות ההתקפים, ומהם הטריגרים הגוררים את הופעתם? האם יש רק בחילות או גם הקאות ממש? האם חדר שקט וחשוך מספיק לשם הקלה, או שנדרשים מינונים מאסיביים של תרופות?  האם יש השתנה מוגברת או הזעה, האם הקרקפת רגישה? ההומאופתיה אינה מתערבת ישירות במנגנונים שאחראיים על אספקת הדם, העצבוב או הפרשת חומרים במוח. היא למעשה מחזקת את הגוף כך שההתמודדות עם ההתקפים תהיה יעילה יותר, ושהתופעות החריפות תהיינה קלות, קצרות ונדירות יותר. בטיפול הומאופתי לאורך זמן ניתן לראות שהנטייה למיגרנה פוחתת ונפתרת. זאת, במקביל לתופעות נוספות שיתכן ומקשות על חייך, במישורים מגוונים, פיזיים כנפשיים.

מנסיוני המתמשך, ניתן לסייע במידה רבה של יעילות לאנשים הסובלים ממיגרנה.

לשאלות והתייעצות נוספת, מזמינה אותך ליצור עמי קשר. אלה פרטי ההתקשרות עמי. איחולי רפואה שלמה!

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support