ר ק ע  מחלת הטטנוס, המוכרת לנו גם בשמות צפדת ופלצת, פוגעת במערכת העצבים המרכזית ונגרמת עקב זיהום פצעים, חתכים או שריטות עמוקות על ידי נבגים של החיידק Clostridium tetani. החיידק הינו אנארובי (כלומר מתרבה בסביבה דלה בחמצן) ומצוי באדמה ובריר של בע”ח. הנבגים שיוצר החיידק עמידים בפני הרתחה וחומרים מחטאים, והם נפוצים בקרקע, אבק והפרשות מעיים. עם חדירת הנבגים לגוף דרך פצע, ישנה תקופת דגירה בה מתרבה החיידק, במשך כשמונה ימים בממוצע. לאחר ההתרבות, החיידק מפריש רעלנים העלולים להגיע למערכת העצבים דרך הדם והלימפה. הטוקסינים שמפריש החיידק עלולים לגרום לעוויתות שרירים (ומכאן שם המחלה, התכווצות טטנית), לכאבים ולשיתוק ספסטי של הגפיים, של הלסתות ושל שרירי השלד והנשימה. ללא טיפול מופיעים נוקשות כללית, חום גבוה, כאבים, פרכוסים הפסקת נשימה ומוות (כתוצאה משיתוק שרירי הנשימה).

ה ח י ס ו  ן  מורכב מהרעלן ובין השאר מאלומיניום האמור להגביר את היעילות החיסונית. חלק מהתכשירים הקיימים בשוק מכילים חומר משמר הידוע כבעל תופעות לוואי חריפות, ושמו תימרוסל. החיסון גורם לגוף לייצר נוגדנים כנגד הרעלן ובכך למנוע את התפתחות המחלה. המחלה ניתנת למניעה על ידי חיסון פעיל של טטנוס טוקסואיד. החיסון הפעיל אמור לגרום ליצירת נוגדנים בגוף, המנטרלים את הרעלן. החיסון ניתן לתינוקות כחלק מהחיסון המחומש (כלומר גם נגד דיפטריה, פוליו, שעלת והמופילוס). בהמשך הוא ניתן לילדים בגיל בית הספר (כיתות א’ ו-ח’), ולחיילים. לאחר מכן ממליצה המערכת הרפואית על זריקת דחף מדי עשור.

טיפול קונוונציונלי אם קיים חשש מפני זיהום, ינתן טיפול תמיכתי (הנשמה, אנטיביוטיקה, תרופות להרפיית שרירים). בנוסף, אם ודאות לגבי מתן החיסונים או אם הפציעה קשה, נוטים לשלב בהזרקה הזו חיסון סביל ממקור אנושי, הנקראי טטרגלובולין, המכיל נוגדנים נגד הרעלן. חיסון זה כואב יותר ומלווה בסיכון גדול יותר לתגובה אלרגית.

אין תחליף לפנייה לייעוץ רפואי. אך יחד עם זאת…. תופעות הלוואי של החיסון אינן תמיד זניחות, בפרט אצל הרגישים לחיסונים. ישנם טיפולים הומאופתיים מאד ממוקדים המטפלים בפצע החדירה, שומרים על מערכת העצבים ועוזרים בזירוז ההחלמה.  במצבים כאלה אין צורך במפגש אבחון מפורט, די בשיחת טלפון.

חיסון הומאופתי   הוא מושג שהדעות מאד חלוקות לגביו. חשוב מאד להבהיר שבהומאופתיה לא ניתן לתת טיפול מונע אחיד מראש, כי המניעה תלויה במספר גורמים, והטיפול נבחר לפיהם. טיפול שניתן ללא שקלול של גורמים עלול להחטיא את המטרה ואף לעורר תופעות לוואי. כדי לסבר את אוזנך אדגיש כי אפילו במקרה של טטנוס, ישנם חמישה עשר (!) טיפולים הומאופתיים אפשריים. בהתאם למצב, הפעילות והסיכונים, נבחר הטיפול המדויק.

לפרטים והתייעצות, צרו עמי קשר.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support