ר ק ע   אדמת (Rubella, German Measles) היא מחלה נגיפית מדבקת המתאפיינת בפריחה אדומה, ומכאן שמה. נגיף האדמת, המשתייך למשפחת הTogavirida מועבר בפיזור טיפתי באוויר, מהפרשות שמקורן במערכת הנשימה, הנפלטות בשיעול או התעטשות. לא כל הדבקה גוררת סימפטומים ניכרים, אך כאשר התסמינים מופיעים, נמשך השלב הקליני של המחלה עד כשבוע מרגע הופעת הפריחה. השלב הקליני מתבטא בפריחה ורודה-עזה, המתחילה בפנים ומתפשטת כלפי מטה, וכן בבלוטות נפוחות, חום גבוה, דלקת עיניים, כאב ונפיחות בקשרי הלימפה שמאחורי האוזן, במפרקים ובאשכים. אדמת יכולה להדביק בכל גיל, אך ניתן לחלות בה פעם אחת בלבד. החיסון הטבעי הוא לצמיתות, בעוד שחיסון מעשה ידי-אדם (הקיים כארבעים שנה) ידוע ביעילותו הפחותה. המחלה מדבקת בתקופה שבין שבוע לפני התפרצות המחלה ועד שבועיים לאחר העלמותם (כלומר, ניתן להדבק גם לאחר העלמות הפריחה!). גם מצב תת-קליני, כלומר מחלה קלה ללא סימפטומים, עשויה להדביק. עובר יכול להדבק מהאם בשליש הראשון להריון, ולהדביק את סביבתו גם לאחר הלידה. האדמת היא מחלה קלה למעט ב-40% מההריונות, בהם היא עלולה לסכן את העובר.

ס י כ ו נ י   ה מ ח ל ה  ניכרים בעיקר במבוגרים: דלקת של רקמת המוח (שכיחה בעיקר בנשים), דלקת אשכים, דימום עקב ירידה בכמות הטסיות וכאמור לעיל, סכנה לעובר עד הגיעו לגיל 16 שבועות. לכן, נשים המתכננות הריון או מצויות בראשיתו נדרשות לבצע בדיקת דם לזיהוי נוגדנים לאדמת. עשירית מקרב הנשים שחוסנו בעבר נגד אדמת יבטאו רמת הנוגדנים נמוכה והן תידרשנה לקבל חיסון נוסף. חשוב לבצע בדיקה יזומה שאתשר את רמת הנוגדים נגד הנגיף. תסמונת אדמת מולדת היא קשה ומתבטאת בחירשות, בעיות עיניים, מומי לב ומחלות מולדות נוספות.

 ה ח י ס ו ן   פותח ב1969  ובישראל החלו לחסן נגד אדמת בשנת 1973. עקב התפרצויות מגפתיות ניכרות מדי מספר שנים, תיגברו את מערך החיסונים וכיום החיסון ניתן בגיל שנה, בכיתה א’ ובכיתה ו’. החיסון ניתן כחלק מהחיסון המרובע, MMRV, הנחשב שנוי במחלוקת. ניתן לקרוא על כך גם באתר “חסון” וגם באופן כללי יותר כאן.

מלבד החיסון, ה ט י פ ו ל   ה ק ו נ ו ו נ צ י ו נ ל י כולל משככי כאבים.

ב ה ו מ א ו פ ת י ה קיימים כמעט מאה טיפולים המתאימים במיוחד לחולים באדמת. אין “תרופת מדף” אחת ויחידה לנושא, וגם לא “חיסון הומאופתי”, אלא בחירה מדויקת בטיפול בהתאם למאפיינים האישיים שלך או של ילדך. הטיפול ההומאופתי מחזק כך שניתן לעבור את המחלה בצורה קלה ומהירה, ולהשיג התחסנות טבעית לכל החיים.

לשאלות ולהתייעצות נוספת, אשמח לעמוד עמך בקשר. רפואה שלמה!!

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support