ר ק ע  : גזים ניתן לחלק לשלושה “מדורים” עיקריים: גזים עליונים מכונים גיהוקים או שיהוקים; גזים באיזור הבטן הגוררים תחושת נפיחות ולעתים גם כאב. וישנם אותם גזים הנפלטים מחלקה התחתון של מערכת העיכול ומכונים נפיחות. מצבי הקיצון של הנפיחות מיוחסים למצבי כגון מיימת (הצטברות חריגה של נוזלים בבטן, ascites), דלקת מעי או אפשרות של סרטן המעי. ברם, אם שוללים מצבים יותר נדירים אלה, הרי שחלק ניכר ביותר מהאוכלוסיה סובל מגזים במערכת העיכול. אחרי הכל, כולנו פולטים אוויר ממערכת העיכול, אך לא כולנו (ולא הסביבות של כולנו..) סובלים מכך. הסיבה העיקרית הן בליעת אוויר: כל אדם בולע לפחות ליטר אחד של אויר מדי יום, ולא כולו נפלט חזרה מהפה. סיבה עיקרית נוספת היא התפרקות לקויה של המזון במעי הדק. במצב שכזה המזון ממשיך להתפרק במעי הגס, והחיידקים שבמעי הגס גורמים בתהליך הפירוק ליצירת כמויות של גז מתאן ופחמן דו חמצני.

מה אפשר לעשות כדי ל ש פ ר   א ת   ה מ צ ב ?  ראשית, להבין מהם המאכלים השכיחים הגורמים לגזים: 1. חלב ומוצריו (לכל היותר אפשר לצרוך יוגורט, המכיל כמות קטנה-יחסית של לקטוז); 2. ירקות כגון בצל, ברוקולי, צנון, כרובית, כרוב כבוש, קולרבי, נבטים, ארטישוק; .3. קטניות – ובפרט שעועית, חומוס וסויה מיובשת; 4. דגנים: בעיקר לחם מחיטה מלאה וסובין (מסובין כדאי להמנע, או לפחית ולהרבות בשתייה); 5. משקאות מוגזים או על בסיס חלב; 6. להימנע ממאכלים מטוגנים ושומניים.

שנית, מבחינת תשומת הלב לאופן האכילה – כדאי להקפיד על אכילה איטית, לעיסה טובה וכמויות קטנות בכל נגיסה. בנוסף, בלי מסטיקים, סוכריות קשות או משקאות מוגזים, הגורמים לבליעת אוויר. המשפט הארכאי “אין משיחין בשעת הסעודה” – תקף כאן! כך לא ייכנס אוויר למערכת העיכול.

כמובן שעישון הוא בעייתי בכל מידה, ויש סיבות רבות וכבדות-משקל להיגמל ממנו, אך גם בנושא הגזים יש לו תרומה שלילית.

ישנם תבלינים המסייעים בעיכול ובמניעת גזים, כגון אניס או קימל. באשר לחליטה של קמומיל (בבונג) ..ובכן, מי שרגיש לבבונג עלול לפתח כאבי בטן עזים יותר בעקבות שתיית התה, כך שלא מדובר בנוסחת פלא שמתאימה לכל אחד ואחת.

ב ה ו מ א ו פ ת י ה נבדוק את דפוסי האכילה שלך, אך יותר מכך, גם את כל ענייני העיכול. לדוגמא, האם הגזים משויכים מבחינת הרפואה הקונוונציונלית לכותרת “מעי רגיז“? יתרה מכך, נבדוק את שאר העניינים המטרידים ומעסיקים אותך. ישנם כחמש מאות טיפולים הומאופתיים המתאימים במצבים של גזים ונפיחות, ובעקבות שיחת האבחון אתאים לך את הטיפול המיועד עבורך, שיופק עבורך בצורה של כדורונים או טיפות.

לשאלות נוספות, מזמינה אותך ליצור עמי קשר. אלה פרטי ההתקשרות עמי. ובנתיים, איחולי בריאות טובה!

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support