ר ק ע   ר פ ו א י   א ו ד ו ת   ה ש ע ל ת

שעלת (הקרויה בלועזית פרטוסיס, Pertussis או Whooping cough) היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי החיידק הקרוי Bordetella Pertussis, ומתבטאת במספר שלבים עזים. לאחר תקופת דגירה הנמשכת עד שלושה שבועות, מופיע השלב הראשון בהפרשת מוגברת של נוזלים מהאף והעיניים. השלב השני, הפוגע בעיקר בתינוקות ובילדים קטנים, מאופיין בהתקפי שיעול פתאומי ורצוף, הגורמים לפנים להאדים ושסופם בשאיפה שורקנית של אוויר ( Whooping‏ בלעז, ומכאן שמה האנגלי). מאפיינים נוספים לשעלת בילדים הנם האדמת הפנים בזמן שיעול, ושעול המביא להקאה חוזרת. השעלת עלולה לגרום לסיבוכים, בהם: פירכוסים, דימומים במוח, קרע סרעפת ודימום במערכת העיכול. מלבד התופעות הללו, בדיקות דם ספציפיות יכולות לאשר את קיומם של נוגדנים האופייניים לשלבים השונים. הטיפול הקונוונציונלי הוא אנטיביוטיקה ממשפחת המקרולידים כדוגמת אריתרומיצין או אזניל. קיימים שני חיסונים למחלת השעלת: הצלולרי (whole-cell) המופק מחיידקים מומתים, וכן החיסון האצלולרי המקובל ממנו כיום, המופק מרעלן השעלת ומחלבונים המצויים על פני החיידק. החיסון השני נחשב לפחות בעייתי מבחינת תופעות הלוואי הנוירולוגיות, ומקובל יותר כיום. החיסון ניתן בגילאים: חודשיים, ארבעה חודשים, חצי שנה ושנה, והחל משנת 2005 גם בגיל שש . יש להדגיש כי גם אנשים שחוסנו כנגד שעלת עלולים ללקות בה שנית. קיימת מחלוקת ביחס לסיבה, והגישה הרפואית הרגילה מסבירה כי אמצעי האבחנה השתפרו. עם זאת, יש מקום לתפיסה כי הנוגדנים שמייצר החיסון אינם מספקים הגנה טובה בהנתן חשיפה.

ו כ ש ה ח י ס ו ן   ש נ ו י   ב מ ח ל ו ק ת ,   מ ה   ע ו ש י ם ?

ישנה הצטברות גדולה למדי של מידע ונתונים מרחבי העולם בעשורים האחרונים, לפיהם חיסון השעלת הוא ממחוללי תופעות הלוואי היותר-דרמטיות. רבים המתלבטים שבוחרים לא לבצע את החיסון הזה. על חלק מהסיבות ניתן לקרוא גם כאן.

כמובן שמחפשים חלופה. ובכן, חשוב מאד להדגיש שגם טרם פיתוח החיסונים , ההומאופתיה העניקה מענה למגוון מחלות. ובהן, גם שעלת. אין “תרופת מדף” הומאופתית לשעלת, כלומר אין לנו אלטרנטיבה אחת ויחידה במקום החיסון. ישנם למעלה ממאתיים (!) טיפולים שונים בהומאופתיה במצבים של שעלת. מלבד הסימפטומים הכללים שצוינו קודם, תמיד בודקים מאפיינים נוספים, כגון עוצמת החום, זמנים אופייניים להחמרה, מזג ומאפיינים נוספים. הטיפול הניתן לשעלת יכול לקצר את משך המחלה ולהפחית את חומרתה.

לשאלות והתייעצות נוספת, מזמינה אותך ליצור עמי קשר. איחולי רפואה שלמה!

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support