“תסמונת קדם וסתית” (PMS, Pre Menstrual Syndrome) הידועה גם  בתור “מתח קדם וסתי”PMT, Pre Menstrual Tension) ) היא שורת תסמינים מגוונת, המופיעה בקרב מגזרים רבים של נשים בגיל הפוריות. למקבץ התופעות הנרחבות אין גורם מזוהה ברור, או טיפול קונוונציונלי אחיד ויעיל. ברם, בהתבסס על הספרות המקצועית והמחקרית בכלל ועל נסיוני בפרט, אני יכולה להעיד שהומאופתיה יכולה לסייע רבות לנשים הסובלות מהקשיים המזוהים עם תסמונת זו. ניתן להקל בצורה עצומה על הבעיות הפוקדות נשים סמוך לקבלת המחזור. 

מחקר שערכה ההומאופתית דר’ מיכל יקיר הראה, כי טיפול בהומאופתיה הקלאסית, המותאם אישית לכל אחת, יעיל באופן חד-משמעי לעומת טיפול “מותאם” לכותרת של בעייה, ובודאי שבהשוואה לנשים שאינן מטופלות בהומאופתיה. השורה התחתונה של המאמר: “ממצאי הניסויים, הן במחקר החלוץ והן במחקר החוזר, תומכים בהשערה כי טיפול הומאופתי קלאסי הוא יעיל יותר, באופן מובהק, בהקלה על התסמונת הקדם-וסתית, בהשוואה לטיפול באינבו. shutterstock_106407005מלבד שיפור משמעותי במכלול התלונות הכרוכות בתסמונת, נמצאו: ירידה ניכרת בימי המחלה, ירידה משמעותית בצריכת תרופות וכן שיפור בהיבטים חברתיים. טיפול הומאופתי אחיד (לא אינדיווידואלי) לא נמצא, בממוצע, יעיל יותר מטיפול באינבו, ולכן נראה כי טיפול הומאופתי אינדיווידואלי מתאים יותר לטיפול ב-PMS, ומן הסתם גם בבעיות אחרות. “(הדגשה שלי – רחל ש.) באתר האגודה הישראלית להומאופתיה קלאסית תוכלו לקרוא את מסקנות מחקר החלוץ והמחקר החוזר (וכאן, לעיין בתמצית מחקר החלוץ בPubMed).

חשוב שתהיי מודעת לאפשרות ההומאופתית. זאת, בפרט לאור העדר פתרון קונוונציונלי ועקב נזקי התרופות המוצעות להקלה הסימפטומטית: נזקי משככי הכאבים (עד כדי התמכרות); שימוש בתרופות נוגדות דכאון (משפחת SSRI), תופעות לוואי של גלולות למניעת הריון, תרופות המדכאות את הפרשת הפרולקטין, אימיטרקס לטיפול במיגרנה וכן הלאה.

בהומאופתיה יש מגוון טיפולים נרחב ויעיל לתסמונת. כשם שכל המומחים מסכימים שישנם דפוסים רבים המתכנסים תחת תסמונת ה-PMS, כך גם להומאופתיה אין “פטנט” אחד ויחיד לבעייה, אלא פתרון אינדיבידואלי המוצע לאשה. במילים אחרות, הומאופתיה מעניקה טיפול לפציינטית בהתבסס על סך מאפיינים ייחודיים לה, ולא טיפול סימפטומטי כללי הניתן לה כמאובחנת בתסמונת.

עוד מידע על התסמונת הקדם-וסתית

תסמונת קדם וסתית (Premenstrual Syndrome) או מתח קדם וסתי (Premenstrual Tension) היא אוסף תסמינים גופניים, פסיכולוגים ונפשיים הקשורים לוסת הנשית. כ90% מהנשים בגיל הפוריות מדווחות על סימפטומים כלשהם מדי חודש סמוך להופעת הוסת. כמחצית מהן סובלות מהפרעות קשות:

אצל נשים הסובלות מ-PMS מופיעים עד כשבועיים לפני הופעת הוסת סימפטומים המוגדרים כחמורים במידה שמשפיעה על- ומגבילה את חייהן. כעשרה אחוזים מהנשים בגילאים 20-35 סובלות מהפרעות חמורות הפוגעות בתפקוד היומיומי שלהן, בפרט מבחינה רגשית (דכאון, ייאוש). נשים רבות סובלות במידה כזו שהן נעדרות מהלימודים או מהעבודה, נמנעות מיחסים חברתיים, מתעמתות עם הסובבים ונותרות בבית, במצוקה וכאב גדולים.

תסמינים ותופעות

אצל כל אשה מתבטאת התסמונת הקדם וסתית בצורה ועוצמה אופייניות היחודיות לה. עד-כה הוגדרו כמאה וחמישים תופעות שונות, ומתוכן הסימפטומים הנפוצים ביותר הם: עליה במשקל כתוצאה מאגירת נוזלים; רגישות בשדיים; נפיחות בשדיים; שינויים תדירים במצב הרוח; נטיה לאי שקט, עצבנות וזעם; (מתברר שתסמונת קדם וסתית עשויה להוות שיקול המקל על חומרת העונש שתקבל אשה שביצעה מעשה רצח); לחץ או חרדה; דיכאון; שינויים בתיאבון; קשיי הירדמות (אינסומניה); כאבים ב-שרירים או מפרקים; ראש; עייפות; הופעת פצעונים (אקנה); בעיות בריכוז; נסיגה חברתית (כתוצאה ממצבי הרוח המשתנים); החמרה בקשיים ובמחלות קיימות (קשיי עיכול, בעיות עור, אלרגיות וכן הלאה).

האבחנה קונוונציונלית אינה חד משמעית.. 

כיום אין בנמצא בדיקת מעבדה או אבחנה גופנית מוקדמת לתסמונת זו. לרוב, תתבקש האישה לתעד את התסמינים בחודשים עוקבים על מנת לזהות את העיתוי ואת הדפוס. כמובן שיש לקחת בחשבון, שהתופעות המוזכרות לעיל יכולות להופיע גם בלי קשר ישיר למחזור הביוץ.

יתרה מכך, אני מזמינה אותך להאזין לדבריה של פרופ’ רובין סטיין דה-לוקה (Robyn Stein Deluca), שהרצתה במסגרת Ted כי למעשה לא מדובר בתסמונת, אלא בערב-רב של תופעות שניתן להחיל גם על..גברים. בהרצאתה המעניינת היא מוצאת לכך סיבות חברתיות, הסטוריות וכלכליות.

http://www.ted.com/talks/robyn_stein_deluca_the_good_news_about_pms#t-59195

וגם אין אטיולוגיה (סיבות התסמונת)

מבחינה רפואית, הסיבות המדויקות הגורמות להתפרצות התסמונת הקדם וסתית אינן ידועות. התסמונת קשורה, אמנם, למחזור הביוץ, אך מדידות של רמת הורמון המין בדם מראות על ממצאים שגרתיים. ישנה סברה לפי יש לתסמונת מרכיב גנטי, שכן לתסמונת יש נטייה להופיע אצל תאומות. מעריכים שאחת הסיבות האפשריות היא שיבוש המסר העצבי אל המערכת ההורמונלית, או בהעברת הסרוטונין,  נוירוטרנסמיטר (מוליך עצבי) במוח.

הטיפול הקונוונציונלי – מענה חלקי בלבד..

הרפואה הקונוונציונלית לא הצליחה, כאמור, לזהות סיבות לצבר התסמינים הקרוי “תסמונת קדם וסתית”. לכל היותר, הרפואה הקונוונציונלית מספקת פתרונות סימפטומטיים וזמניים.

מלבד ההומאופתיה הקלאסית המציעה טיפול עומק, ישנן דרכים לטפל בתסמונת הקדם וסתית, ביניהן – דיאטה, פסיכותרפיה, שינוי אורח חיים ונקיטת אמצעים אחרים. ההתערבות רפואית נעשית בעיקר על ידי החדרת הורמונים שונים לגוף או תרופות נוגדות דיכאון המבוססות על עיכוב סרוטונין (SSRI).

עד שתפני אליי, משתפת אותך בעצות טבעיות להקלה על תסמונת קדם וסתית:

את העצות שלהלן ליקטתי במהלך שנות עבודתי ונוכחתי ביכולתן לסייע. עם זאת, כמובן שאין בהן תחליף לטיפול הומאופתי, הפותר את הבעיה לעומקה.

אם את סובלת מ- אגירת נוזלים, נפיחות, עלייה במשקל או בצקות לפני הוסת, חשוב שתפני להומאופתיה קלאסית כדי להעזר. במקביל, תוכלי גם לאמץ את ההמלצות הבאות –  צמצמי את צריכת המזונות העשירים בנתרן (חמוצים, פיצוחים, חטיפים, מזון תעשייתי), משום שהם גורמים לאגירת נוזלים ולעלייה בלחץ הדם; הגבירי את צריכת המזונות המכילים פיטואסטרוגנים (בטטות, פולי סויה (למשל בצורת טופו) קוואקר, תירס, שקדים ואגוזים); שתייה: חליטת פטרוזיליה מעודדת השתנה מוגברת. תה מליסה הוא מרגיע ומשתן; שקלי הרפיית השרירים במים (אמבטיות חמות, ג’קוזי, שחייה או התעמלות במים); ברומליין, תוסף תזונה המופק מתמצית קליפת האננס, מסייע להרפיית שרירים ולהפחתת ההתכווצויות.

אם את סובלת משלשולים בתקופה שלפני הוסת, תוכלי להעזר בעצות הבאות, גם אם טרם התחלת בטיפול ההומאופתי: רצוי להמנע ממזונות עשירים בסיבים תזונתיים המאיצים את פעילות המעיים, כמו פירות וירקות; כמו כן, רצוי להגביר את צריכת האורז, ירקות השורש המבושלים (בטטה, גזר, תפוח אדמה) ודייסת קוואקר.

אם את סובלת מעצירות בתקופה שלפני הוסת (וטרם פנית להומאופתיה..):  רצוי להגביר את צריכת הסיבים התזונתיים (פירות טריים ויבשים, ירקות, אורז מלא); זרעי פשתן שלמים שהושרו במים חמים גורמים להפרשת ריר המסכך את מערכת העיכול ותורמים ליציאות רבות. היחס הוא כף זרעי פשתן לכוס מים, יש לשתות הכל; רצוי גם להגביר את הפעילות הגופנית בשבוע שלפני הוסת. עדיף לבחור בפעילות נמרצת יחסית, כמו הליכה מהירה, ריצה ואירובי. הפעילות תשפיע על חילוף החומרים ותאיץ את פעילות המעיים; צרכי ויטמין E. ויטמין זה מסייע בהפחתת הרגישות בשדיים וכן מתח, כאבי ראש ועייפות. מומלץ לצרוך 400 יחידות ליום בתקופה זו. מקורות טבעיים לויטמין E הם דגנים מלאים, ירקות ירוקים, ביצים, בוטנים, שקדים ואגוזים; לבשי חזייה הדוקה. ככל שהשד משוחרר יותר, כך הוא מותח את הגידים וגורם לכאב. ההידוק שבחזייה מפחית את המתח בסיבים ומכאן גם את הכאב; בתקופה זו (ובכלל..) מומלץ להמנע ממזון מתועש ועשיר בסוכר. במקומו, כדאי לשמור על תזונה עשירה בירקות ופירות טריים, דגנים מלאים ומקורות טבעיים לחומצות שומן מסוג אומגה שלוש (פשתן, אגוזי מלך, טונה ודגים).

המירוץ אל הפחמימות…בתקופה שלפני הוסת, התאבון גדל כתוצאה מעלייה ברמות האסטרוגן, המגביר את התהליך המטבולי בגוף, ובמקביל מירידה ברמות הסרוטונין, מוליך עצבי האחראי בין השאר למצב רוח טוב ולתחושת שובע. הנטייה לצרוך פחמימות, המעלות בעקיפין את רמת הסרוטונין, היא לפיכך מובנת. לכן, בתקופה הזו הקפידי על תפריט המבוסס בעיקר על פחמימות מורכבות (לחם מחיטה מלאה, פסטה, אורז מלא, תפוח אדמה). הן מעלות בצורה מבוקרת את רמת הסרוטונין והגלוקוז בדם.

סטרס, עייפות, דכאון, חרדה, קשיי שינה: כולם מתפקדים כמעגל סגור ושלילי..ראשית, חשוב שתבדקי האם את סובלת מאנמיה או מבעיות בתפקוד בלוטת המגן, המתבטאים בסימפטומים דומים. שנית, בימים בהם את סובלת מהתסמונת, רצוי שתוותרי על פעילות נמרצת ותפני לפעילות גופנית עדינה, כגון יוגה או טאי צ’י.  תפריט עשיר במגנזיום (דגנים מלאים (למשל אורז או בלחם), קטניות, ירקות ירוקים (בפרט ברוקולי), אגוזים ובפרט קשיו, גרעינים כגון גרעיני חמניות לא קלויים, נבט חיטה, פולי סויה, בננה) יתרום לרגיעה שלך. כך גם פול מצרי, שעשיר באל־דופא, המקור של הדופמין.פעילות גופנית, אחת ליומיים לפחות ובמשך לא פחות מחצי שעה תסייע בשחרור אנדורפינים ותתרום לשחרור ממתח נפשי ולשיפור מצב הרוח.

לסיכום, המחקר האקדמי ממחיש באופן מספרי מה שכמטפלת בהומאופתיה ידוע לי מהקליניקה. הומאופתיה מעניקה טיפול יעיל, טבעי ומעמיק לבעיות שונות המכונסות תחת “מטריית” התסמונת הקדם וסתית. בנסיון המצטבר שלי, אני רואה כי נשים נעזרות גם כשמדובר בכאבים ורגישות יתר בשדיים, אקנה, בולמוסי אכילה, עייפות וחוסר ריכוז לפני הוסת, עצבנות וחוסר שקט, דכדוך ונטייה לבכי.

אשמח לעזור גם לך. התקשרי אליי : 03.6962718  או 054.4717547 או הקליקי כאן.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support