רקע רפואי חשוב

תחת הכותרת אנמיה (Anemia) מתקבצות כמה מחלות המתאפיינות בתכולה נמוכה של חלבון ההמוגלובין בדם, או במחסור בתאי דם אדומים שתפקידם לשאת את החלבון הזה. מחלות האנמיה נוצרות כתוצאה מייצור מופחת או לקוי של המוגלובין או תאי דם אדומים, או כתוצאה מהרס של כדוריות דם אדומות או אובדן דם.

כאשר מדובר במצב הראשון, הסיבות העיקריות לייצור המופחת ולקוי של המגולובין וכדוריות דם אדומות הן – אי-יצור של תאי דם אדומים; חסר של ברזל בתזונה; מחלה זיהומית כרונית הפוגעת בייצור ההמוגלובין; מחלות תורשתיות הפוגעות בתקינות ייצור ההמוגלובין; בעייה בייצור ממברנות הכדוריות האדומות; יצור לקוי של כדוריות דם אדומות עקב חסור בויטמין B12 או חומצה פולית; בעיית כליות הפוגעת ביצירת ההורמון אריתרופויאטין; בעייה כללית ביצירת תאי הדם במח העצם.

לחלופין, כאמור, יתכן כי האנמיה נוצרת עקב הרס של כדוריות דם אדומות, הנובעת כתוצאה ממחלות אוטואימוניות הפוגעות בכדוריות הדם האדומות , עקב נטילת תרופות, פגיעות בכלי הדם הצרים למעבר כדוריות הדם, סיבות מיכניות הפוגעות בכדוריות (למשל, מסתם לב מיכני), עירוי דם לא מתאים או חשיפה למזונות מסויימים כאשר חסר האנזים G6PD. כמובן שדימומים חיצוניים עלולים לגרום לאנמיה. אצל נשים תיתכן אנמיה על רקע דימומים וסתיים קשים או לאחר לידה. באופן כללי יש לקחת בחשבון גם פציעות, דימומים לתוך מערכת העיכול (למשל, בסרטן המעי הגס) או בעיות אחרות במערכת העיכול, המונעות ספיגה תקינה של ברזל מהמזון. אנמיה הנובעת מדימום עלולה להוביל לאנמיה של חוסר ברזל, אם אובדן הברזל בדימום לא זכה לתיקון.  

האבחון

הסימפטומים במצבי אנמיה אינם ספציפיים, והם מלמדים על ירידה באספקת הדם והחמצן לרקמות ולאיברים השונים בגוף. התלונות הרווחות הן חיוורון, חולשה, עייפות, נשירת שיער, סחרחורת, כאבי ראש, עצבנות, קשיי ריכוז, חוסר תאבון ובחילה. לכן, עיקר האבחון של אנמיה, וההבדלה בין סוגי האנמיה השונים מתבצעים באמצעות בדיקות דם. יש לשים לב לרמת ההמוגלובין בדם (HGB), להמטוקריט, קרי בדיקת חלקן היחסי של הכדוריות האדומות בנפח הדם (HCT), לבדיקת גודלן הממוצע של כדוריות הדם האדומות (MCV) שיכול להיות נמוך או גבוה בהתאם לסוג האנמיה, לבדיקת מספר כדוריות הדם האדומות בנפח הדם (RBC) ועוד. בנוסף, יש לדגום בדם ריכוז של חומרים שונים כגון: רמת ברזל, רמת חלבון הפריטין ורמת חלבון הטרנספרין.

הטיפול הקונבנציונלי

הטיפול באנמיה מתבצע בהתאם לגורם: תוסף בהתאם לחוסר (ברזל, ויטמין B12 או חומצה פולית, תוסף של ההורמון שחסר במידה ואובחן, עצירת דימום או עירוי דם). במצבים בהם יש פגיעה במח העצם נפגע, תיתכן השתלה של מח.

חשוב להבהיר עובדה פשוטה: אין צורך בהומאופתיה אם יש צורך פשוט בברזל, למשל תזונה לקויה. ההומאופתיה נכנסת לתמונה כאשר הברזל זמין ובכל זאת אין ספיגה טובה שלו.

הטיפול ההומאופתי באנמיה: פתרון טבעי

ישנם טיפולים רבים למצבי אנמיה. ההומאופתיה, כשיטת טיפול שהתפתחה במאתיים השנה האחרונות, החלה לפתח כלים טבעיים להתמודדות ולריפוי אנמיה עוד בטרם שוכללו הכלים האבחוניים בני-זמננו (בדיקות הדם ובדיקות ההדמיה). הכלים ההומאופתיים עדיין רלוונטיים כתמיד. מדוע? ראשית, הטיפול הוא באדם ולא בשם המחלה. כאשר ישנו חוסר כלשהו המתוקן בצורה הוליסטית, כאשר בוחנים נקודות תורפה ולא רק מוסיפים ברזל, הבעייה ש”מאחורי הקלעים” מסתדרת. שנית, בהומאופתיה הטיפול מותאם לך באופן אישי, ואינו מייצר תופעות לוואי. שלישית, כאשר מדובר במצבים מורכבים יותר הגוררים אנמיה, כגון דימומים וסתיים ארוכים קשים, או לחלופין ולמצער גידולים או מצבים מבניים אחרים, חשוב לחפש פתרון עומק ולא רק “לתחזק” או להוסיף נקודתית ברזל, בכל פעם מחדש.. אלה מצבים בהם ההומאופתיה יכולה לחולל שינוי מבורך.

לפרטים נוספים ולהתייעצות, אשמח לשוחח עמך. אלה פרטי הקשר עמי. איחולים לבריאות טובה!

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support